IMG_8427.JPG

Scholarship and Acceptance

  • Jade Chen - full scholarship from Houston Ballet, Oklahoma City Ballet and International Ballet Academy for 2022 summer intensive.

  • Alyssa Wang - acceptance from Houston Ballet and Boston Ballet 2022 summer intensives

  • Olivia Zhang - acceptance from San Francisco Ballet 2022 summer intensive

  • Aubrey Daniels - full scholarship from Houston Ballet, Alberta Ballet School for 2021 summer intensive, and acceptance to the Houston Ballet's Professional Program.

Universal Ballet Competition

Competitive Level

  • Mona Chen - 7th place Primary Competitive Classical, invited to UBC Grand Prix

  • Jade Chen - 14th place Junior Competitive Classical, invited to UBC Grand Prix

  • Jade Chen - 10th place Junior Competitive Contemporary, invited to UBC Grand Prix

  • Alyssa Wang - invited to UBC Grand Prix

Intermediate Level

  • Olivia Zhang - 1st place Junior Intermediate Classical

  • Jessica Wang - 3rd place Junior Intermediate Classical

  • Vidya Ganesh - 7th place Junior Intermediate Classical

  • Chloe Tang - 1st place Junior Intermediate Contemporary

  • Jessica Wang - 2nd place Junior Intermediate Contemporary

  • Vidya Ganesh - 8th place Junior Intermediate Contemporary

  • Olivia Zhang - 9th Junior Intermediate Contemporary

  • Precious Stones Alyssa Wang/Jessica Wang/Olivia Zhang - 1st place Intermediate Duo/Trio

  • Who Lights The Sun? - Entrechat MIT 1st place Junior Intermediate Ensemble, invited to UBC Grand Prix

Revolution Talent Competition

  • Chloe Fei - 10th place Novice 8 & Under Solo 

  • Elena Peng - 1st place Novice 9-11 Solo  

  • Zoey Rui - 3rd place Novice 9-11 Solo

  • Amber Lu - 8th place Novice 9-11 Solo

  • Claire Chen - 1st place Novice 12-14 Solo

  • Fay Chen Gao - 10th place Novice 12-14 Solo

  • Athena Zhou/Evelyn Shao - 4th place Novice 9-11 Duets/Trios

  • Arabesque MIT - Novice 9-11 Small Group 

    • Shadow - 1st place, SDA Regional Champion & Golden Ticket to World Dance Championship

    • Tarantella - 4th place

  • Fouetté MIT - Novice 8 & Under Large Group 

    • Little Frost Fairies - 1st place, SDA Regional Champion & Golden Ticket to World Dance Championship

    • Dance In The Field - 2nd place 

    • Rainbow Princesses - 3rd place

KAR National Talent Competition

  • Balancé MIT - Top First, 1st Top Novice Large Group 6 - 8

  • Arabesque MIT

    • Shadow - Top First 1st Top Novice Small Group 9 - 11

    • Tarantella - Top First

  • Fiona Condron - Top First

  • Alyssa Wang - 

    • 1st Top Secondary Solo 12 - 14

    • Secondary Solo & Duet/Trio & Small Group & Large Group HDE All Stars

    • Elite Top First

StarQuest Dance Competition

  • Vidya Ganesh - 1st place Top Nova Teen Solo

  • Emma Qiao - 3rd place Top Classic Senior Solo

Legacy Dance Championship

  • Fouetté MIT - 2nd place Novice Mini Large Group

  • Allegro MIT - 4th Place Novice Petite Small Group

StarPower National Talent Competition

  • Attitude MIT - 1st place, 8 & Under Novice Golden Ticket to World Dance Championship. 

  • Jessica Wang 

    • 1st place 12-14 Novices solo

    • Power Pak Invites

  • Yuna Yinyun Ji/Yuanxi Jiang  - 2nd place 9-11 Novice Duets/Trios

Youth America Grand Prix

  • Jade Chen - 2nd place Junior Age Division Men Classical Dance Category, invited to YAGP international final

  • Entrechat MIT - Top 6 Large Ensemble, invited to YAGP international final

American Dance Competition Youth International Ballet Competition

  • Alyssa Wang, Jade Chen, Olivia Zhang - invited to ADC|IBC final

StarBound National Talent Competition

  • Amber Lu - 4th place Junior intermediate solo

  • Jessica Shi - 1st place Junior pre-teen intermediate solo

  • Olivia Zhang - 1st place Teen intermediate solo

  • Chloe Tang - 2nd place Teen intermediate solo

  • Vidya Ganesh - 3rd place Teen intermediate solo

  • Vidya Ganesh - 4th place Teen intermediate solo

  • Alyssa Wang - 5th place Teen intermediate solo

  • Adeline Mai - 1st place Senior intermediate solo

  • Yuna Ji/ Yuanxi Jiang - 1st place Junior intermediate duet

  • Katy MIT 4 - 1st place Junior intermediate group

ShowStopper

  • Alyssa Wang - 1st place Teen solo

  • Angela Mu - 2nd place Junior solo

  • Jessica Shi - 9th place Teen solo

  • Olivia Zhang - 4th place Advanced solo

  • Yuanxi Jiang/Yuna Yinyun Ji - 3rd place Teen Duet/Trio

  • Développe MIT 

    • 1st place Junior small group

    • 9th place Junior small group

Crowd Pleaser State Dance Competition

  • Emma Qiao - Top 8 (all state level)

 
IMG_4337.HEIC

Competition Summer Camp 2022

  • Competition choreography

  • Elementary to advanced dance technique

  • Variation learning

  • Flexibility and conditioning

May 31st - July 1st.  

July 11th - July 29th

Mon. to Fri. 9:00am - 4:30pm